Co je synchro

Co je synchronizované bruslení?

Synchronizované bruslení vychází z tradičního krasobruslení. Jde o kolektivní krasobruslařskou disciplínu, určenou pro minimálně 16 krasobruslařů nebo krasobruslařek. Bruslaři týmu musí za doprovodu hudby jednotně předvádět krokové variace, měsíce, váhy, jednoduché skoky, piruety a další prvky. Řadí se do formací ve tvaru kružnice, bloku nebo řady při nichž kombinují váhy, skoky a piruety v jízdě v hranách.

Stejně jako ostatní krasobruslařské disciplíny, je i soutěž v synchronizovaném bruslení složena z krátkého programu a volné jízdy v případě juniorských a seniorských týmů a v případě žákovských kategorií se týmy prezentují pouze volnou jízdou.

Vznik a historie ve světě

Synchronizované bruslení je krasobruslařskou disciplínou, jejíž vznik datujeme od roku 1956. Tato disciplína vznikla v americkém Michiganu díky Dr. Richardovi Porterovi. Ten právě v hokejové sezóně 1956 – 1957 založil skupinu bruslařů s názvem Hockettes, jež svým programem vyplňovala přestávky hokejových utkání.  Z počátku se tedy nejednalo o závodní disciplínu.

První závody ve skupinovém bruslení se uskutečnily v roce 1960 v Michiganu, Ohiu a Indianě. V roce 1977 se konaly první mezinárodní závody v Kanadě. O něco později se těchto závodů účastnilo až 46 týmů. V roce 1994 bylo synchronizované bruslení uznáno Mezinárodní bruslařskou unií (ISU) jako krasobruslařská disciplína. První mezinárodní mistrovství pod patronací ISU, se uskutečnilo v roce 1996 v Bostonu. První Světový pohár se konal v roce 2000 v americkém Minneapolis, kolébce synchronizovaného bruslení v USA. V současné době patří mezi nejlepší týmy světa celky z Finska, Švédska, Kanady, USA a Ruska. Již několik let usiluje tato disciplína o vstup do olympijské rodiny.

Synchronizované bruslení v ČR

I v České republice má synchronizované bruslení svou tradici již 22 let. Pravidelně se koná Přebory a mistrovství České republiky a mezinárodní závody s názvem Santa Claus Cup Brno a Jihlavský Ježek. Závody jsou organizovány pod hlavičkou Českého krasobruslařského svazu. Nejlepší tým republiky se pak každý rok účastní Světového poháru. V roce 2006 se Mistrovství světa konalo v Praze. Centry tohoto krásného sportu jsou Praha, Pardubice, Jihlava, Brno, Příbram nebo Kopřivnice. V Jihlavě máme v současnosti pět týmů – Uno, Prima, Tempo, Trend, Gemini a Ice Flowers.